ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 16-ի նիստում ներկայացրեց մի շարք տեղեկություններ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման հերթական շրջափուլի իրականացման, կրթության եւ պատրաստվածության, բանակում մարդու իրավունքների պաշտպանության, սոցիալական պաշտպանության համակարգի զարգացման եւ պաշտպանական ոլորտի քաղաքականության վերաբերյալ:
Սարգսյանն ընդգծեց, որ ռազմավարական գործընկեր ՌԴ-ի հետ ինտենսիվ աշխատանքներ են իրականացվում առկա խնդիրները հրատապ ռեժիմով լուծելու եւ բանակի պաշտպանունակությունը բարձրացնելու ուղղությամբ:
Ըստ զեկուցողի՝ ՊՆ-ն ջանք չի խնայելու, որ ունենանք տարածաշրջանում զսպող դերակատարմամբ առավել մարտունակ բանակ:
Առաջիկայում նախատեսվում են կառուցվածքային փոփոխություններ ՊՆ-ում, ինչպես նաեւ օրենսդրական փոփոխություններ «Պաշտպանության մասին» եւ «Զինվորական ծառայության  ու զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքներում:
Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ ՊՆ-ում գործում է Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ բարեվարքության կենտրոն: Քաղաքացիների դիմումների վերաբերյալ անմիջապես զեկուցվում է ՊՆ ղեկավարությանը եւ բարձրացված հարցերին տրվում են հրատապ լուծումներ: Ծավալուն աշխատանքներ են իրականացվում պատերազմի ընթացքում վիրավորում, խեղում, հաշմանդամություն ստացած զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության եւ սոցիալական երաշխիքների ապահովման ուղղությամբ:
Սարգսյանն անդրադարձավ պատերազմից հետո առաջացած խնդիրներին, ռազմական կրթությանը, հիբրիդային քարոզչության պատերազմին դիմակայելուն ուղղված քայլերին, արտաքին եւ ներքին մարտահրավերներին:
«Պետական մտածողությունը պետք է գերիշխի բանակում»,- ամփոփեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը:

16 марта на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности заместитель министра обороны РА А.Саргсян представил ряд сведений о проведении очередного раунда пересмотра стратегии обороны, учебной подготовке, защите прав человека в армии, развитии системы социальной защиты и оборонной политике.
А.Саргсян подчеркнул, что со стратегическим партнером Российской Федерацией ведется интенсивная работа по скорейшему решению существующих проблем и повышению обороноспособности армии.
По словам докладчика, Министерство обороны (МО) не пожалеет усилий, чтобы армия была более боеспособной и играла сдерживающую роль в регионе.
В ближайшее время предусмотрены структурные изменения в МО, а также законодательные поправки в законы «Об обороне» и «О воинской службе и статусе военнослужащего».
А.Саргсян сообщил, что при МО действует Центр защиты прав человека и этики. Обращения граждан незамедлительно передаются руководству министерства, и по поднятым вопросам принимаются срочные решения. Проводится большая работа по защите прав и обеспечению социальных гарантий раненых, калек, инвалидов войны.
Заместитель министра коснулся возникших после войны проблем, военного образования, шагов по противодействию пропаганде гибридной войны, внешних и внутренних вызовов.
«В армии должно преобладать государственное мышление», - заключил заместитель министра обороны РА А.Саргсян.